307 m
Height
60
Floors
1989
Year
completed
Status
Object data
| Height | 307 m (1,007 ft) ▼ |
| Tip Height | 307 m (1,007 ft) |
| Height Top Floor | 252 m (827 ft) |
| Floors | 60 |
| Construction Year | 1989 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 227 West Monroe Street |
| City | Chicago |
| Country |
|