278 m
Height
69
Floors
2011
Year
completed
Status
Object data
| Height | 278 m (911 ft) ▼ |
| Tip Height | 278 m (911 ft) |
| Height Top Floor | 251 m (824 ft) |
| Floors | 69 |
| Construction Year | 2011 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | serviced apartments, hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | Corniche W Street & 34th Street |
| City | Abu Dhabi |
| Country |
|