101 m
Height
23
Floors
1929
Year
completed
Status
Object data
| Height | 101 m (330 ft) ▼ |
| Tip Height | 101 m (330 ft) |
| Building Mass Height | 91 m (298 ft) |
| Floors | 23 |
| Construction Year | 1929 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 200 Carondelet Street |
| City | New Orleans |
| Country |
|