151 m
Height
47
Floors
2013
Year
completed
Status
Object data
| Height | 151 m (497 ft) ▼ |
| Building Mass Height | 146 m (479 ft) |
| Height Top Floor | 141 m (464 ft) |
| Floors | 47 |
| Construction Year | 2013 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 500 North Lake Shore Drive |
| City | Chicago |
| Country |
|