71 m
Height
25
Floors
1971
Year
completed
Status
Object data
| Height | 71 m (234 ft) ▼ |
| Structure Mass Height | 65 m (215 ft) |
| Height Top Floor | 62 m (204 ft) |
| Floors | 25 |
| Construction Year | 1971 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | public housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1815 Central Avenue NE |
| City | Minneapolis |
| Country |
|