305 m
Height
75
Floors
1982
Year
completed
Status
Object data
| Height | 305 m (1,002 ft) ▼ |
| Tip Height | 305 m (1,002 ft) |
| Building Mass Height | 303 m (993 ft) |
| Floors | 75 |
| Construction Year | 1982 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 600 Travis Street |
| City | Houston |
| Country |
|