352 m
Height
86
Floors
2011
Year
completed
Status
Object data
| Height | 352 m (1,155 ft) ▼ |
| Tip Height | 352 m (1,155 ft) |
| Height Top Floor | 300 m (985 ft) |
| Floors | 86 |
| Construction Year | 2011 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | Area 392- A5A Block Marsa Dubai |
| City | Dubai |
| Country |
|