49 m
Height
13
Floors
1929
Year
completed
Status
Object data
| Height | 49 m (161 ft) ▼ |
| Building Mass Height | 43 m (142 ft) |
| Height Top Floor | 38 m (126 ft) |
| Floors | 13 |
| Construction Year | 1929 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 400 2nd Avenue South |
| City | Minneapolis |
| Country |
|