181 m
Height
54
Floors
2010
Year
completed
Status
Object data
| Height | 181 m (595 ft) ▼ |
| Tip Height | 181 m (595 ft) |
| Building Mass Height | 171 m (561 ft) |
| Height Top Floor | 162 m (531 ft) |
| Floors | 54 |
| Construction Year | 2010 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 1201 South Prairie Avenue |
| City | Chicago |
| Country |
|