59 m
Height
12
Floors
1928
Year
completed
Status
Object data
| Height | 59 m (195 ft) ▼ |
| Tip Height | 59 m (195 ft) |
| Building Mass Height | 49 m (161 ft) |
| Floors | 12 |
| Construction Year | 1928 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | government office |
| Status | completed |
| Address | 201 Varick Street |
| City | New York City |
| Country |
|