35 m
Height
10
Floors
1966
Year
completed
Status
Object data
| Height | 35 m (114 ft) ▼ |
| Tip Height | 35 m (114 ft) |
| Structure Mass Height | 32 m (105 ft) |
| Floors | 10 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | student dormitory |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 190 South College Street |
| City | Akron |
| Country |
|