212 m
Height
51
Floors
1972
Year
completed
Status
Object data
| Height | 212 m (697 ft) ▼ |
| Tip Height | 212 m (697 ft) |
| Building Mass Height | 207 m (679 ft) |
| Floors | 51 |
| Construction Year | 1972 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | international style |
| Address | 701 Poydras Street |
| City | New Orleans |
| Country |
|