70 m
Height
23
Floors
2009
Year
completed
Status
Object data
| Height | 70 m (228 ft) ▼ |
| Tip Height | 69 m (226 ft) |
| Height Top Floor | 63 m (205 ft) |
| Floors | 23 |
| Construction Year | 2009 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential, university |
| Status | completed |
| Architectural Style | deconstructivist |
| Address | 148 Woodhouse Lane |
| City | Leeds |
| Country |
|