43 m
Height
15
Floors
1977
Year
completed
Status
Object data
| Height | 43 m (140 ft) ▼ |
| Tip Height | 52 m (171 ft) |
| Structure Mass Height | 40 m (132 ft) |
| Height Top Floor | 39 m (129 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1977 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | Opiskelijankatu 3-5, Hervanta |
| City | Tampere |
| Country |
|