367 m
Height
70
Floors
1990
Year
completed
Status
Object data
| Height | 367 m (1,205 ft) ▼ |
| Tip Height | 367 m (1,205 ft) |
| Building Mass Height | 305 m (1,001 ft) |
| Height Top Floor | 288 m (946 ft) |
| Floors | 70 |
| Construction Year | 1990 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | structural expressionist |
| Address | 1 Garden Road |
| City | Hong Kong |
| Country |
|