77 m
Height
20
Floors
1929
Year
completed
Status
Object data
| Height | 77 m (254 ft) ▼ |
| Tip Height | 77 m (254 ft) |
| Building Mass Height | 72 m (237 ft) |
| Floors | 20 |
| Construction Year | 1929 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | 580 8th Avenue, between 38th & 39th Streets, east side |
| City | New York City |
| Country |
|