82 m
Height
27
Floors
1929
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 82 m (269 ft) ▼ |
| Tip Height | 82 m (269 ft) |
| Building Mass Height | 71 m (234 ft) |
| Floors | 27 |
| Construction Year | 1929 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Address | 353 West 57th Street |
| City | New York City |
| Country |
|