56 m
Height
14
Floors
1938
Year
completed
Status
Object data
| Height | 56 m (183 ft) ▼ |
| Tip Height | 56 m (183 ft) |
| Structure Mass Height | 45 m (146 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1938 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 20 East 35th Street at Madison Avenue, SE corner |
| City | New York City |
| Country |
|