80 m
Height
16
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 80 m (261 ft) ▼ |
| Tip Height | 80 m (261 ft) |
| Building Mass Height | 70 m (229 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 435 West 50th Street |
| City | New York City |
| Country |
|