104 m
Height
23
Floors
1912
Year
completed
Status
Object data
| Height | 104 m (341 ft) ▼ |
| Tip Height | 118 m (387 ft) |
| Height Top Floor | 88 m (290 ft) |
| Floors | 23 |
| Construction Year | 1912 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office, theater |
| Status | completed |
| Architectural Style | beaux-arts |
| Address | 220 West 42nd Street |
| City | New York City |
| Country |
|