74 m
Height
20
Floors
1978
Year
completed
Status
Object data
| Height | 74 m (242 ft) ▼ |
| Tip Height | 74 m (242 ft) |
| Height Top Floor | 65 m (213 ft) |
| Floors | 20 |
| Construction Year | 1978 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 2950 Dean Parkway |
| City | Minneapolis |
| Country |
|