49 m
Height
16
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 49 m (160 ft) ▼ |
| Tip Height | 49 m (160 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | cooperative apartments |
| Status | completed |
| Address | 457 West 57th Street |
| City | New York City |
| Country |
|