50 m
Height
12
Floors
1923
Year
completed
Status
Object data
| Height | 50 m (163 ft) ▼ |
| Tip Height | 50 m (163 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 12 |
| Construction Year | 1923 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-classical |
| Address | 500 8th Avenue |
| City | New York City |
| Country |
|