79 m
Height
18
Floors
1914
Year
completed
Status
Object data
| Height | 79 m (258 ft) ▼ |
| Tip Height | 79 m (258 ft) |
| Building Mass Height | 73 m (240 ft) |
| Floors | 18 |
| Construction Year | 1914 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | chicago school |
| Address | 76 West Adams Avenue |
| City | Detroit |
| Country |
|