65 m
Height
14
Floors
1922
Year
completed
Status
Object data
| Height | 65 m (213 ft) ▼ |
| Structure Mass Height | 59 m (193 ft) |
| Height Top Floor | 54 m (179 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1922 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | early modern |
| Address | 510 Marquette Ave, 75 5th Street South |
| City | Minneapolis |
| Country |
|