468 m
Height
14
Floors
1994
Year
completed
Status
Object data
| Height | 468 m (1,535 ft) ▼ |
| Tip Height | 468 m (1,535 ft) |
| Height Top Floor | 350 m (1,148 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1994 |
| Structural Form | telecommunications tower |
| Main Usage | tv transmission |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 2, Lane 504, Lujiazui Road |
| City | Shanghai |
| Country |
|