142 m
Height
42
Floors
2008
Year
completed
Status
Object data
| Height | 142 m (466 ft) ▼ |
| Tip Height | 142 m (466 ft) |
| Height Top Floor | 131 m (430 ft) |
| Floors | 42 |
| Construction Year | 2008 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | Platz der Republik 6 |
| City | Frankfurt am Main |
| Country |
|