110 m
Height
23
Floors
2010
Year
completed
Status
Object data
| Height | 110 m (361 ft) ▼ |
| Tip Height | 113 m (371 ft) |
| Height Top Floor | 99 m (324 ft) |
| Floors | 23 |
| Construction Year | 2010 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | structural expressionist |
| City | Abu Dhabi |
| Country |
|