318 m
Height
72
Floors
2010
Year
completed
Status
Object data
| Height | 318 m (1,042 ft) ▼ |
| Tip Height | 318 m (1,042 ft) |
| Height Top Floor | 267 m (876 ft) |
| Floors | 72 |
| Construction Year | 2010 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 38 Sheikh Zayed Road |
| City | Dubai |
| Country |
|