355 m
Height
82
Floors
2012
Year
completed
Status
Object data
| Height | 355 m (1,166 ft) ▼ |
| Tip Height | 355 m (1,166 ft) |
| Height Top Floor | 298 m (978 ft) |
| Floors | 82 |
| Construction Year | 2012 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | hotel, residential |
| Status | completed |
| City | Dubai |
| Country |
|