86 m
Height
24
Floors
1926
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 86 m (283 ft) ▼ |
| Tip Height | 86 m (283 ft) |
| Building Mass Height | 81 m (267 ft) |
| Floors | 24 |
| Construction Year | 1926 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-gothic |
| Address | 462 7th Avenue |
| City | New York City |
| Country |
|