101 m
Height
36
Floors
1963
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 101 m (332 ft) ▼ |
| Tip Height | 101 m (332 ft) |
| Building Mass Height | 94 m (310 ft) |
| Floors | 36 |
| Construction Year | 1963 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | cooperative apartments |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 15 West 72nd Street, 20 West 73rd Street |
| City | New York City |
| Country |
|