40 m
Height
13
Floors
1969
Year
completed
Status
Object data
| Height | 40 m (132 ft) ▼ |
| Tip Height | 40 m (132 ft) |
| Structure Mass Height | 37 m (123 ft) |
| Height Top Floor | 34 m (112 ft) |
| Floors | 13 |
| Construction Year | 1969 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | student dormitory |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 412 22nd Avenue South |
| City | Minneapolis |
| Country |
|