55 m
Height
13
Floors
1929
Year
completed
Status
Object data
| Height | 55 m (180 ft) ▼ |
| Tip Height | 55 m (180 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 13 |
| Construction Year | 1929 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | 3875 Wilshire Boulevard |
| City | Los Angeles |
| Country |
|