87 m
Height
24
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data
| Height | 87 m (285 ft) ▼ |
| Tip Height | 87 m (285 ft) |
| Building Mass Height | 74 m (242 ft) |
| Floors | 24 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 43 West 61st Street |
| City | New York City |
| Country |
|