69 m
Height
22
Floors
1962
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 69 m (225 ft) ▼ |
| Tip Height | 69 m (225 ft) |
| Building Mass Height | 62 m (204 ft) |
| Floors | 22 |
| Construction Year | 1962 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Address | 790 7th Avenue, between 51st and 52nd Streets |
| City | New York City |
| Country |
|