87 m
Height
29
Floors
1964
Year
completed
Status
Object data
| Height | 87 m (286 ft) ▼ |
| Tip Height | 88 m (288 ft) |
| Structure Mass Height | 80 m (263 ft) |
| Height Top Floor | 77 m (253 ft) |
| Floors | 29 |
| Construction Year | 1964 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1310 North Ritchie Court |
| City | Chicago |
| Country |
|