233 m
Height
51
Floors
2013
Year
completed
Status
Object data
| Height | 233 m (765 ft) ▼ |
| Tip Height | 233 m (765 ft) |
| Height Top Floor | 206 m (676 ft) |
| Floors | 51 |
| Construction Year | 2013 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Address | Corniche Street West |
| City | Abu Dhabi |
| Country |
|