265 m
Height
76
Floors
2011
Year
completed
Status
Object data
| Height | 265 m (870 ft) ▼ |
| Tip Height | 272 m (891 ft) |
| Height Top Floor | 252 m (827 ft) |
| Floors | 76 |
| Construction Year | 2011 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | deconstructivist |
| Address | 8 Spruce Street |
| City | New York City |
| Country |
|