171 m
Height
61
Floors
1964
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 171 m (562 ft) ▼ |
| Tip Height | 171 m (562 ft) |
| Building Mass Height | 158 m (518 ft) |
| Height Top Floor | 155 m (508 ft) |
| Floors | 61 |
| Construction Year | 1964 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 300 North State Street (west tower) |
| City | Chicago |
| Country |
|