184 m
Height
45
Floors
2013
Year
completed
Status
Object data
| Height | 184 m (603 ft) ▼ |
| Tip Height | 217 m (713 ft) |
| Height Top Floor | 155 m (508 ft) |
| Floors | 45 |
| Construction Year | 2013 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | central bank |
| Status | completed |
| Architectural Style | deconstructivist |
| Address | Sonnemannstraße 20 |
| City | Frankfurt am Main |
| Country |
|