240 m
Height
64
Floors
2003
Year
completed
Status
Object data
| Height | 240 m (789 ft) ▼ |
| Tip Height | 244 m (800 ft) |
| Building Mass Height | 238 m (781 ft) |
| Floors | 64 |
| Construction Year | 2003 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel, commercial office, residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1435 Brickell Avenue |
| City | Miami |
| Country |
|