113 m
Height
21
Floors
1964
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 113 m (370 ft) ▼ |
| Tip Height | 134 m (440 ft) |
| Building Mass Height | 104 m (341 ft) |
| Floors | 21 |
| Construction Year | 1964 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | phone switching center |
| Status | completed |
| Architectural Style | brutalist |
| Address | 811 10th Avenue |
| City | New York City |
| Country |
|