76 m
Height
21
Floors
1920
Year
completed
Status
Object data
| Height | 76 m (248 ft) ▼ |
| Tip Height | 76 m (248 ft) |
| Building Mass Height | 73 m (238 ft) |
| Floors | 21 |
| Construction Year | 1920 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | 333 7th Avenue |
| City | New York City |
| Country |
|