148 m
Height
49
Floors
1963
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 148 m (487 ft) ▼ |
| Tip Height | 148 m (487 ft) |
| Building Mass Height | 141 m (461 ft) |
| Floors | 49 |
| Construction Year | 1963 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1335 6th Avenue |
| City | New York City |
| Country |
|