139 m
Height
36
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 139 m (456 ft) ▼ |
| Tip Height | 139 m (456 ft) |
| Building Mass Height | 120 m (395 ft) |
| Floors | 36 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel, residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 106 Central Park South |
| City | New York City |
| Country |
|