116 m
Height
32
Floors
1972
Year
destroyed
Status
Object data
| Height | 116 m (382 ft) ▼ |
| Tip Height | 116 m (382 ft) |
| Building Mass Height | 114 m (374 ft) |
| Height Top Floor | 107 m (351 ft) |
| Floors | 32 |
| Construction Year | 1972 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | university |
| Status | destroyed |
| Architectural Style | brutalist |
| Address | Senckenberganlage 13-17 |
| City | Frankfurt am Main |
| Country |
|