151 m
Height
40
Floors
1929
Year
completed
Status
Object data
| Height | 151 m (496 ft) ▼ |
| Tip Height | 193 m (632 ft) |
| Building Mass Height | 121 m (397 ft) |
| Floors | 40 |
| Construction Year | 1929 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 500 Griswold Street |
| City | Detroit |
| Country |
|