65 m
Height
12
Floors
1916
Year
completed
Status
Object data
| Height | 65 m (213 ft) ▼ |
| Tip Height | 65 m (213 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (151 ft) |
| Floors | 12 |
| Construction Year | 1916 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | chicago school |
| Address | 1 Market Street |
| City | San Francisco |
| Country |
|