143 m
Height
37
Floors
1937
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 143 m (470 ft) ▼ |
| Tip Height | 143 m (470 ft) |
| Building Mass Height | 128 m (420 ft) |
| Floors | 37 |
| Construction Year | 1937 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | beaux-arts |
| Address | 150 Central Park South |
| City | New York City |
| Country |
|